Evde Vücut Geliştirme Programı

Evde Vücut Geliştirme Programı

Tarih: Haziran 30th, 2013 | Yazar: | Kategori: Genel | No Comments »

evde-vücut-geliştirme

Vücut geliştirmek her erkeğin istediği ancak yapma için çaba sarf etmediği oldukça zorlu bir yoldur. Eğer vücut geliştirmek istiyorsanız para harcamaktan daha çok emek sarf etmelisiniz. Günümüzde spor salonunun yanı sıra evde vücut geliştirme çalışan insanların sayısı oldukça fazla. Bu durum aslında vücut geliştirmek için sadece spor salonunda yapılmadığını ve insanın azim ederse neleri başarabileceğini gösteriyor. Bu yazımızda size evde vücut geliştirme programı olarak kullanacağınız bazı önerilerde bulunacağız.

Evde vücut geliştirme programları genel olarak ağırlık ve diğer aletler olmadan, çoğunlukla egzersiz yapmak üzerine tasarlanmış. Farklı bir bakış açısıyla fitness olarak adlandırabiliriz. Ancak vücudunuzun istediğiniz bölümünü çalıştırdığınız için vücut geliştirme veya fitness demeniz fark etmeyecektir. Evde vücut geliştirme işi çok büyük sabır isteyen bunun yanı sıra oldukça sıkıcı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde uyku düzeninizden, dinlenme saatlerinize, yediğiniz yemeğe vb. çok dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda paylaşacağımız program başlangıç seviyesinde olup, kaslarınızı hareket geçirmek için programlanmıştır. Evinize alaca bir halter, iki dumbell ve bir sehpa ile artık evinizde spor yapmaya hazır durumdasınız.

Evinizde yapabileceğiniz en basit ve en etkili hareketler; barfiks, şınav, mekik ve dipstir. Bu hareketleri doğru yaptığınız takdirde gerçekten güzel bir vücut görünümüne kavuşabilmeniz mümkündür. Öncelikle temel ve herkesin bildiği açma germe hareketlerinden sonra şınav çekmeye başlayabilirsiniz. Şınavın ilk haftası normal bir şekilde çekerken ikinci hafta sırtınıza bir ağırlık koyarak (örneğin; içi dolu çanta, birisinin ayağıyla baskı yapması vb.) set sayılarını da arttırarak yapabilirsiniz. Şınavın ardından barfiks yapmaya çalışın. Bu hareketlerin en etkilisi ama en zoru herkesinde bildiği gibi barfiks çekmektir. Barfikste eğer aşama kaydederseniz üzerinize yani sırtınıza ağır bir çanta takabilir veya barfiksleri ayağınızın üst tarafına sabit bir şekilde yerleştirerek barfiks çekmeye devam edebilirsiniz. Aynı önerilerimizi dips için de uygularsanız oldukça verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak hareketleriniz her zaman aynı olmasın. Örneğin; şınav çekerken omuzlarınızı geniş konumlandırırsanız yan göğüsler, dar konumlandırırsanız ise iç göğüsler gelişir. Farklı bir örnek daha vermek gerekirse barfikste geniş tutarsanız kanatları geliştirirsiniz.

Unutmayın ki sizi zorlayan, canınızı yakan ve yoran her türlü hareket gelişmenizi ve evde vücut geliştirme programı için uygun hareketler yaptığınızı gösteriyor. Bu hareketlerin amacı kasların yorulmasını sağlayarak belli bir süre zarfından sonra kasın gelişmesi. Eğer evde vücut çalışıyorsanız ve herhangi bir yerinizde ağrı olmuyorsa bu işi yanlış yaptığınızı bilmelisiniz.Leave a Reply